Nawigacja
Strona główna

Forum
Galeria zdjęć
Księga Gości
Download
Linki

Chorągiew Koszalińska ZHP 1950-1993:
Przed włączeniem w ZMP
Początki Chorągwi
Duma Chorągwi
Władze Chorągwi Koszalińskiej
Poczet Komendatów Chorągwi
Rozkazy Komendanta Chorągwi
Sztandary, odznaczenia
Harcerski Ośrodek Morski w Kołobrzegu

Chorągiew Środkowopomorska ZHP 1993-1998:
Rozkazy Komendanta Chorągwi
Władze Chorągwi

Chorągiew Zachodnio-Pomorska 1945-1950:
Pierwsze dni Chorągwi Zachodnio-Pomorskiej ZHP
Władze Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP 1945-50

Hufce Chorągwi:
Hufiec ZHP Koszalin
Hufec ZHP Szczecinek
Hufiec ZHP Sławno

Naczelnictwo ZHP:
Wiadomości Urzędowe ZHP

Komisja Historyczna Hufca:
Skład Komisji Historycznej Hufca
Regulamin KHH
Archiwum Hufca
Wydania KHH
Wydania inne

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 5
Najnowszy użytkownik: Kryniu
hm. Wiesław Stasiński

hm. Wiesław Stasiński


 

Główny inicjator, pomysłodawca i realizator powstania Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Dh Wiesław Stasiński rocznik 1933 urodzony w Zgierzu. Tam wstąpił do Harcerskiej Drużyny im. W. Łukasińskiego dnia 8 maja 1945 roku. Pełnił funkcję zastępowego i przybocznego do roku 1950. Po rozwiązaniu ZHP i powstaniu Organizacji Harcerskiej przy ZMP w 1950 r, do 1956 miał przerwę. W międzyczasie wyjechał ze Zgierza, po odbyciu służby w LWP pozostał w Koszalinie. W 1955 r. ożenił się i zamieszkał w Białogardzie (tam mieszkała żona) W 1956 r. reaktywuje się nowe – stare harcerstwo. Nawiązuje kontakt z Hufcem Białogard i Januszem Bombą, który tam pełni obowiązki Komendanta Hufca. Organizuje 18 Drużynę Żeglarską im. Zawiszy Czarnego. Tutaj trzeba wspomnieć, że dh Wiesław od najmłodszych lat marzył o morzu, rejsach i przygodach w 1949 r. w Lidze Morskiej zdobył już stopień żeglarza, był na przeszkoleniu morskim w Jastarni. Starał się o przyjęcie do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni, więc drużyna żeglarska była jego ukochaną specjalnością. Jest pełen zapału do pracy. W 1957 r. bierze udział w organizacji obozu harcerskiego Hufca w Dźwirzynie. W 1958 r. bierze udział w Centralnej Akcji Szkoleniowej GKH gdzie otrzymuje rozkazem Gł. Kw. Harc. nr 11/58 stopień przewodnika. Następnie na Centralnej Akcji Szkoleniowej Zimą 58/59 w Nowym Sączu zalicza próbę na stopień podharcmistrza i w marcu 1959 zostaje mianowany podharcmistrzem Rozkazem GKH L6/59
W 1960 r. po Kursokonferencji w Skolimowie zorganizowanej przez Gł. Kwaterę ZHP zostaje w dniu 1 maja 1960 r. mianowany harcmistrzem – Rozkaz GKH nr L9/60. W międzyczasie w 1952 r. zyskuje również stopień żeglarski sternika jachtowego. Najwyższe wyróżnienie harcerskie, jakie otrzymał, to mianowanie hm. Wiesława Stasińskiego Harcmistrzem Polski Ludowej w dniu 22 lipca 1972 r. Rozkaz Naczelnika L8/72.
W 1962 r. zdaje na żeglarskie stopnie. Sternika Morskiego Jachtowego a od 1 stycznia 1970 r. jest Kapitanem jachtowym. Uzyskuje również w 1972 r. patent Instruktora Żeglarstwa nr.794 nadany przez Polski Związek Żeglarski w Warszawie. Również od stycznia 1994 roku jest zaprzysiężonym Rzeczoznawcą Polskiego Związku Żeglarskiego i inspektorem technicznym.

Z ciekawszych rejsów w jakich brał udział na funkcji oficerskiej lub jako Kapitan:
- I Rejs Zawiszy Czarnego do Leningradu i Helsinek, 1961.
- Rejs na ORP ‘ISKRA” – 1960 po Bałtyku
- „Zawisza Czarny” – do Francji i Anglii – 1963
- „Zawisza Czarny” – do Algieru – 1964
- „Wojewoda Koszaliński” – na 200 lecie Stanów Zjednoczonych – 1976 i wiele innych, przepływając po morzu ponad 40 tys. MM.

Wychował i „zaraził” morzem rzesze młodzieży, wielu ukończyło szkoły morskie i jest marynarzami na poważnych stanowiskach.
Pilotem Chorągwi Koszalińskiej został mianowany w 1958 r. i był aktywny, działając do 1985 r. (27 lat). Funkcja ta była wykonywana wyłącznie społecznie i był jednym z najdłuższym stażem w Polsce.
Również przez 16 lat pracował etatowo w Komendzie Chorągwi Koszalińskiej, pełniąc różne funkcje kierownicze w większości jako Komendant Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Kołobrzegu. Ostatnie 10 lat od 1974 do 1984 był już bez perspektyw na zrobienie czegokolwiek pożytecznego dla harcerstwa i żeglarstwa kołobrzeskiego. Zmiany polityczne, spadek zainteresowania społecznego, brak kompletny środków finansowych na utrzymanie sprzętu wodnego doprowadziły do całkowitej zapaści tej specjalności harcerskiej. W takiej sytuacji składa raport na ręce Komendanta Chorągwi o zwolnienie go z etatowych obowiązków i przenosi się w 1984 roku (październik) do pracy w Zespole Szkół Rybołówstwa Morskiego w Kołobrzegu. Pracuje tam jako Kierownik Administracyjny i nauczyciel Wychowania Morskiego (później przedmiot pn. Teoria i praktyka Żeglarska) znów jest w swoim żywiole, reaktywuje Harcerski Klub Morski „Boreasz” przy Zespole Szkół Rybołówstwa Morskiego i jest vice Komandorem. Młodzież szkolna zorganizowana w Klubie i nie tylko, bierze udział w corocznie organizowanym rejsie szkolnym na łodziach „DZ” po Zalewie Szczecińskim a później do Niemiec, do portu Barth, miasta współpracującego z Kołobrzegiem. Szkoła przejmuje z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jednostkę o nazwie „Pilot – 52”, mianuje kierownikiem jednostki Kpt. Wiesława Stasińskiego, który przez następne lata zabezpiecza pod względem bezpieczeństwa żeglugi, rejsy i pływania szkoleniowe młodzieży ZSRM. Nieprzerwanie jest czynnym instruktorem Komendy Hufca w Kołobrzegu, wybierany do Komisji Rewizyjnej jako Przewodniczący, a obecnie również jest członkiem K.R. Hufca.

Za prawie 50 letnią działalność społeczną na terenie miasta i dla miasta Kołobrzeg, 16 marca 2004 roku Rada Miasta, na Uroczystej Sesji nadaje druhowi harcmistrzowi Wiesławowi Stasińskiemu tytuł: „Zasłużony dla Miasta Kołobrzeg”.
Od roku 2002, jest na zasłużonej emeryturze.

hm. Wiesław Stasiński

Losowa Fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

made by Pieta © 2005 - 2024

Powered by